Strona poświęcona nowoczesnemu budowaniuenergooszczędnych domów z drewna. Na tej stronie będę zamieszczał artykuły dotyczące prawidłowego i nowoczesnego budowania zdrowych i energooszczędnych domów. Dom bez wilgoci i problemów to nasze motto. Postaram się w obszerny sposób opisać wszytkie asptekty budownictwa od fundamentów po dach. Poruszymy tutaj tematy między innymi takie czy budować samemu sposobem gospodarczym czy zlecić to fachowej firmie budowlanej.

Blacha na dachu

Blachy należą do lekkich pokryć dachowych (do 5 kg/m2), które stosuje się domy drewniane je zarówno w nowych budynkach jak i przy renowacji starych dachów. Zaleca się stosowanie tego typu pokrycia przy nachyleniu dachu w granicach od 8 do nawet 90 stopni, w zależności od rodzaju stosowanej blachy. Blachy płaskie wymagają pełnego poszycia (deskowania), inne, np. dachówkowe, są samonośne (układane na nieciągłym poszyciu). Dla blach trapezowych z kolei bardzo istotne jest ustalenie grubości blachy i rozstawu punktów podparcia przez projektanta. Pokrycie to będzie przenosić obciążenia od ciężaru własnego, śniegu i wiatru.

  • Blacha dachowa płaska - może być cynkowa lub ocynkowana, może być również miedziana - występuje w arkuszach, coraz częściej jest wypierana przez blachy powlekane.
  • Blachy dachowe powlekane - mają one budowę warstwową, rdzeń wykonany jest z aluminium lub stali powlekanej obustronnie warstwą cynku; rdzeń następnie jest powlekany warstwami ochronnymi - poliestrem, puralem i rzadziej plastizolem lub akrylem.

Ze względu na przekrój poprzeczny blachy można podzielić na:

  • plaskie
  • dachówkowe
  • trapezowe
  • faliste (np.przektórj sinusioidy)
  • krzywoliniowe

Z wyżej wymienionych popularnością na rynku cieszą się blachodachówki - są to profilowane i powlekane różnymi powłokami blachy formowane na kształt dachówek. Różnić się mogą między sobą wysokością profilu, szerokością efektywną oraz długością modułu. W sprzedaży dostępna jest szeroka gama kolorystyczna zarówno blach powlekanych płaskich lub trapezowych, jak i blachodachówek.